Osvědčené tipy pro lokální SEO

SEO
Být viditelný v dnešních stále více konkurenčních výsledcích vyhledávání je důležitější než kdy jindy. Zlepšete svou viditelnost v místním vyhledávání pomocí těchto taktik.

Optimalizace pro místní vyhledávání je klíčovým faktorem pro úspěch podniků v dnešní digitální éře. Pokud chcete přilákat nové zákazníky a udržet konkurenční náskok, je nezbytné zajistit, že vaše firma bude dobře viditelná ve výsledcích místních vyhledávání. Místní vyhledávání představuje klíčovou příležitost oslovit potenciální zákazníky ve vašem regionu, kteří přímo hledají produkty nebo služby, které nabízíte.

Pokud není váš web optimalizován pro místní vyhledávání, riskujete ztrátu důležitých obchodních příležitostí a příjmů. Zákazníci často využívají místní vyhledávání k nalezení podniků ve svém okolí, a pokud váš podnik není mezi výsledky, je pravděpodobné, že si vyberou konkurenci. V tomto článku vám poskytneme užitečné informace a tipy, jak efektivně využít lokální SEO k optimalizaci svůj podnik pro místní vyhledávání a dosáhnout tak maximálního úspěchu ve vašem regionu. Vaše společnost si zaslouží být v popředí místního podnikání, a my vám pomůžeme tuto vizi realizovat.

Používejte strukturovaná data

Všichni víme, že strukturovaná data jsou důležitá, protože pomáhají Googlu lépe porozumět obsahu a že mohou pomoci zvýšit počet kliknutí, zobrazení a konverzí.

Stejný princip platí i pro místní vyhledávání.

Proto byste měli bezpodmínečně implementovat typy strukturovaných dat, jako jsou místní firma, zeměpisné souřadnice, poštovní adresa a recenze, které pomohou zlepšit výkon.

Využijte firemní profil Google a optimalizujte jej

Pokud nevyužíváte a neoptimalizujete svůj firemní profil Google, přicházíte o obrovskou příležitost zviditelnit své produkty a služby tam, kde je to nejdůležitější.

Při optimalizaci pro Google Business Profile dbejte na to, abyste vyplnili všechny možné informace, včetně fotografií, položek menu, popisů a řádků služeb.

Zejména kvalitní fotografický obsah může zvýšit zájem uživatelů o váš výpis.

Osvědčeným postupem je důsledně přidávat nový fotografický obsah a zahrnovat snímky interiéru a exteriéru (včetně označení podniku) a také fotografie pokrývající kategorie, které jsou spojeny s vaším typem podniku (pokoje pro hotely, jídlo a nápoje pro restaurace, produkty pro maloobchod atd.)

Obrázky výlohy a označení podniku je důležité do výpisu zahrnout, aby se zabránilo tomu, že algoritmus Google váš výpis omylem pozastaví, zakáže nebo označí jako duplikát jiného podniku.

Kromě kvalitního fotografického obsahu můžete do svého výpisu zahrnout také krátký videoobsah, který se bude zobrazovat spolu s ostatním fotografickým obsahem nebo může být zahrnut do příspěvků Google.

Při přidávání fotografického a videoobsahu byste měli dbát na dodržování pokynů společnosti Google. Určitě využijte zařazení svého podniku do správných kategorií. Pokud jste pizzerie, můžete svůj podnik uvést v kategoriích restaurace a stravování. Restaurace se mohou navíc optimalizovat pro určitý typ kuchyně a Google neustále přidává nové kategorie.

Vždy je dobré zkontrolovat, zda je možné novou kategorii využít pro zápis vaší firmy, abyste měli náskok před konkurencí.

Jedná se o jeden z nejdůležitějších aspektů optimalizace pro místní vyhledávání, proto věnujte čas vyplnění informací o menu, popisu atd.

Kromě toho vždy udržujte své informace aktuální.

Pokud například hledám pizzerii v blízkosti a najdu podnik se skvělými recenzemi, který se zdá být otevřený, ale přijedu tam jen proto, abych zjistil, že je zavřený, budu mít špatnou uživatelskou zkušenost. Pokud bude opět otevřeno, možná už nebudu chtít dát podniku další šanci.

Proto je pro podniky tak důležité aktualizovat výsledky místního vyhledávání - aby potenciálním zákazníkům jasně sdělily, že mají zavřeno.

Nezapomeňte aktualizovat svůj firemní profilu Google o všechny relevantní nebo aktuální údaje, jako např:

 • Zavírací hodiny nebo změny otevírací doby.
 • Zrušené akce a vrácení/výměna vstupenek.
 • Změny postupů při sjednávání schůzek.
 • Informace o zdravotních a bezpečnostních opatřeních.
 • Změny v nabízených službách.

Aktualizace stavu události

Pokud plánujete událost, vždy se ujistěte, že používáte schéma události. EventStatus je nový typ schématu, který uživatele informuje o aktuálním stavu naplánované události.

Mezi atributy patří např:

 • EventCancelled: Událost byla zrušena.
 • EventMovedOnline: Událost byla přesunuta do online domény.
 • EventPostponed: Událost byla odložena; nové termíny nejsou zatím upřesněny.
 • EventRescheduled: Událost byla přeložena na nové datum.
 • EventScheduled: Událost je stále naplánována a proběhne podle plánu.

Informace o události lze do vašeho firemního profilu načíst prostřednictvím schématu události na vašich webových stránkách nebo z externích zdrojů, jako jsou události na Facebooku.

Audit vašich výpisů

Vždy proveďte audit svých výpisů, abyste zjistili následující skutečnosti:

 • Automatické aktualizace provozního stavu ("Dočasně zavřeno" atd.).
 • Probíhající nebo navrhované změny provozní doby.
 • Probíhající nebo navrhované změny atributů.
 • Probíhající nebo navrhované změny obchodních údajů.
 • Jakékoli další ukazatele čekajících nebo navrhovaných aktualizací.
 • Vypnuté výpisy.

Google si cení zpětné vazby, kterou dostává od uživatelů, a často na základě jejich zpětné vazby provede změny ve vašem firemním záznamu.

Bohužel uživatelé Googlu se ne vždy trefí, proto je nutné pravidelně kontrolovat, zda váš výpis neobsahuje tyto navrhované aktualizace, abyste si ověřili, že jsou platné.

Spravujte svou reputaci

Pozitivní recenze a dobré zkušenosti zákazníků jsou pro umístění na vysokých pozicích v balíčku místních map rozhodující. Viděl jsem nespočet firem, které měly negativní i pozitivní recenze, aniž by na ně firma reagovala.

Kdybych si chtěl najmout odborníka a viděl 20 čtyřhvězdičkových recenzí a pět nezodpovězených dvouhvězdičkových recenzí, asi bych s najmutím tohoto člověka váhal.

Lidé recenzím důvěřují a špatné recenze jsou ještě horší, když si majitel nenajde čas na odpověď.

Pokud tak však učiní, tato reakce potenciálně buduje větší důvěru ostatních uživatelů a mohla by také případně pomoci získat více zakázek.

Závěr: Vždy sledujte a reagujte na své recenze - dobré i špatné - a zaměřte se na získávání přirozených nevyžádaných recenzí.

Používejte hyperlokální obsah

SEO je především o poskytování pozitivního obsahu na všech zařízeních a platformách, který koncovým uživatelům pomůže uspokojit jejich informační potřebu.

Vždy se zaměřte na přidávání jedinečného kvalitního obsahu přizpůsobeného jednotlivým lokalitám. Tento hyperlokální obsah může pomoci zlepšit viditelnost mezi potenciálními zákazníky, kteří se nacházejí poblíž.

Nezapomeňte také umístit hyperlokální výrazy do své strategie optimalizace na stránce. To zahrnuje nadpisy, názvy, metadata, alt text obrázků a text. Nezapomínejte ani na zdravotní a bezpečnostní opatření - tím si vybudujete důvěru z pohledu koncového uživatele a také vám to pomůže získat skvělé recenze. Ukázání toho, že jste přijali správná opatření, může pomoci prodat více produktů a služeb, když si zákazníci přijdou vyzvednout potraviny nebo nakoupit do obchodu.

Využívejte příspěvky Google ve svém firemním seznamu ke zvýšení povědomí o speciálních akcích nebo nejnovější nabídce podniku. Důsledné používání funkce Příspěvky může zvýšit aktivitu uživatelů ve vašem výpisu, což pomůže zvýšit vaše místní hodnocení. Příspěvky jsou také skvělým způsobem, jak zmínit nabídky, které nemusí zjevně souviset s vaší primární nebo sekundární kategorií podniku.

Spojte se se zákazníky prostřednictvím neustále zapnutých zpráv

Stáhněte si aplikaci Firemní profil Google a zapněte zasílání zpráv jako způsob, který pomůže vašim zákazníkům se s vámi spojit.

Pokud nejste dostupní na telefonu nebo je po pracovní době, může zasílání zpráv pomoci zákazníkům získat potřebnou podporu.

Bonusový tip: Navrhněte automatickou uvítací zprávu, která zákazníky informuje o stavu vaší firmy.

Sledování trendů

Je klíčové neustále sledovat trendy v oblasti vyhledávání Google, abyste mohli úspěšně reagovat na posuny v zájmu a chování uživatelů. V rychle se měnícím digitálním prostředí je schopnost adaptace na aktuální trendy klíčová pro udržení konkurenceschopnosti. Pečlivá analýza nejvýznamnějších klíčových slov pro váš obor a sledování jejich vývoje v trendech vyhledávání vám poskytne cenné informace o tom, jak se mění zájem uživatelů.

Následně je důležité analyzovat výkonnost vašich webových stránek, abyste lépe porozuměli konverzním vzorcům uživatelů v daném období. Aktualizace prognóz a pravidelné aktualizace reportů jsou nezbytné pro správné pochopení dopadu aktuálních světových událostí na chování online uživatelů. Tímto způsobem budete schopni efektivněji plánovat a upravovat své strategie digitálního marketingu, abyste lépe reagovali na dynamiku současného prostředí.

Optimalizace pro hlasové vyhledávání a mobilní zařízení

Žijeme ve světě, kde se uživatelé neustále ptají, a vaše značka by měla poskytnout odpověď i v případě, že se spotřebitelé ptají digitálního asistenta.

Kromě toho musí být vaše webové stránky dobře optimalizovány tak, aby poskytovaly odpovědi na běžné otázky týkající se vašich produktů a/nebo služeb.

Tipy, co do nich zahrnout, najdete v interních metrikách a analýzách vyhledávání, kde zjistíte, jaké běžné otázky o vaší firmě lidé kladou.

Využijte také nástroje třetích stran a funkci Lidé se také ptají (PAA) společnosti Google.

A protože většina místních dotazů probíhá na mobilních zařízeních, zajistěte, aby byl váš web optimalizován pro mobilní zařízení pomocí kvalitních obrázků, obsahu a rychlého načítání.

Sledování umístění a budování místních cílových stránek

Umístění v žebříčku nejsou konečným řešením, ale mohou vám pomoci sledovat úspěšnost vaší kampaně v místním vyhledávání na úrovni lokality a poštovního směrovacího čísla.

Vždy se ujistěte, že vytváříte místní vstupní stránky, které nabízejí dobré uživatelské prostředí a zážitek ze stránky, včetně odezvy, rychlého načítání, moderního zdrojového kódu, výzev k akci a designových prvků.

To vše může pomoci vaší značce získat pozice pro všechny lokality a zlepšit konverze.

Nezapomeňte, že odkazy jsou stále velmi důležité

Vždy získávejte kvalitní odkazy průzkumem místních stránek, blogů atd.

Získávání kvalitních odkazů z renomovaných zdrojů s dobrým obsahem a pomáhajících uživatelům řešit problémy vytváří důvěru a důvěryhodnost, tedy faktor autority a důvěry v EAT.

Snažte se získávat odkazy také z lokálně zaměřených stránek a blogů. Je to stále velmi důležitý faktor, který může zlepšit vaši viditelnost. Silná přítomnost v místním vyhledávání je v dnešní konkurenční krajině SERP (výsledky vyhledávání) důležitější než kdy jindy. Zákazníci aktivně vyhledávají produkty a služby spojené s vaší značkou, což zdůrazňuje nutnost být viditelný pro svou cílovou skupinu. Zvýšená viditelnost v místních výsledcích vyhledávání může výrazně přispět k růstu prodeje a celkové výkonnosti vaší firmy. Dodržování osvědčených tipů pro optimalizaci místního vyhledávání vám může pomoci dosáhnout předních pozic ve výsledcích vyhledávání a dominovat ve vaší místní oblasti.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Upgates
FastCentrik
Shoptet
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
ecomail
Mailchimp