Jednoduché SEO tipy pro zvýšení návštěvnosti a prodeje

SEO
Zlepšete uživatelům zážitek z nakupování. Vezměte si příklad z kamenných obchodů a získejte víc z vaší návštěvnosti.

Představte si, že byste vešli do obchodu s potravinami se seznamem v ruce a všechny produkty v obchodě by byly náhodně rozházené na stolech vystavených po celé prodejně.

Je velká pravděpodobnost, že byste obrátili a vydali se do obchodu, kde je vše lépe uspořádáno. Nechtěli byste strávit celý den tříděním všech výrobků, abyste našli věci na svém seznamu.

Totéž platí pro váš web elektronického obchodu. Organizace je rozhodující pro dobrou uživatelskou zkušenost a dobré SEO.

Představte si také, že máte na seznamu "toaletní papír", ale nápisy na jednotlivých řádcích nic takového neuvádějí.

A podle tohoto imaginárního obchodu se "toaletní papír" jmenuje "kapesník na zadek". Hledá někdo "kapesník na zadek"? Ne. Říkáme mu prostě "toaletní papír".

Elektronický obchod by měl umožnovat prohlížení a nakupování jako v kamenném obchodě

Na základě studia vzorců návštěvnosti se kamenné obchody již dávno naučily, že sladění "podobných" produktů usnadňuje nakupování.

Na tom, jak nazýváte "Produkty" a kde je máte na webu elektronického obchodu umístěny (tj. informační architektura a taxonomie), záleží v SEO docela dost. Věci je třeba uspořádat (kategorizovat) a kategorie musí dávat smysl.

Uživatelské prostředí musí zohledňovat cestu zákazníka

Často se říká, že SEO a UX spolu souvisejí, a nikdy to nebylo pravdivější, než když se zamyslíme nad tím, jak uspořádat webové stránky elektronického obchodu.

Ten jeden produkt, který máte, může mít několik kategorií, do kterých patří. To je snadné - ujistěte se, že produkt je s těmito dalšími kategoriemi spojen. Udělejte to užitečné pro uživatele a s největší pravděpodobností to uděláte dobré i pro Google.

Kde tedy začít?

Následující tipy pro uspořádání webu elektronického obchodu a propagaci produktů vám pomohou zvýšit návštěvnost a prodej.

Vytvořte pevnou taxonomii webu

Při optimalizaci struktury vašeho webu je klíčové vytvořit pevnou a logickou taxonomii. Prvním krokem je definování hlavních kategorií, které by měly odrážet klíčové aspekty vašeho podnikání. Pokud vám chybí inspirace, podívejte se na konkurenci a zjistěte, jaké kategorie používají. Analyzujte jejich SEO úspěch a zhodnoťte rozsah a hodnotu klíčových slov, které používají. Tato srovnání vám poskytnou užitečné informace pro tvorbu silné taxonomie. Vaše hlavní navigace by měla být reprezentativní pro tyto hlavní kategorie, umožňující uživatelům snadný a přehledný přístup k obsahu. Když kliknete na jednu z hlavních kategorií, měly by se zobrazit relevantní podkategorie, což dodá další vrstvu organizace a umožní návštěvníkům snadněji se orientovat na vašem webu. Tímto způsobem zajišťujete, že váš web je nejen uživatelsky přívětivý, ale zároveň optimalizovaný pro vyhledávače.

Prozkoumejte případy použití pro vyhledávání produktů

Po vybudování základní navigace vašeho webu můžete dále zkoumat různé způsoby, jak lidé hledají produkty, a přizpůsobit svou strukturu tomuto chování. Mohou lidé vyhledávat podle ceny? Pokud ano, uvažujte o vytvoření kategorií cenových rozsahů, například "ledničky do 10 000 Kč," kde mohou uživatelé snadno najít produkty v daném cenovém limitu. Další možností je hledání podle stylu. Pokud nabízíte specializované produkty, jako jsou „americké ledničky“, vytvořte kategorii, která je věnována právě tomuto stylu. Analyzujte klíčová slova spojená s těmito. Zvažte také hledání podle značky. Pokud máte ve svém sortimentu významné značky, jako je Samsung, vytvořte kategorie pro produkty této značky a zaměřte se na relevantní klíčová slova. Alternativou k mnoha specializovaným kategoriím je i jedna univerzální kategorie, například "Bílá technika," která by mohla zaujmout klíčové slovo s vysokým měsíčním objemem vyhledávání. Nicméně, je důležité si být vědomi konkurence a vhodně zvolit strategii v závislosti na vašich cílech a možnostech dostat se na přední pozice ve vyhledávačích. Zvažte "cílená" klíčová slova, která sice nemají značný objem vyhledávání, ale mají zvládnutelnou úroveň konkurence. (Lidé hledající "americké lednice s výrobníkem ledu" vědí, co hledají, a pravděpodobně jsou blíže konverzi).

Největší výhodou je, že když toto zahrnete do struktury webu a obsahových plánů, odměníte návštěvníky webu lepším uživatelským zážitkem (přizpůsobení obsahu záměru vyhledávání) a zlepšíte své organické hodnocení. Své produkty tak prodáváte mnohem lépe než pouhým uvedením na jedné stránce.

Nyní, když máte toto sestaveno, zvažte, jak byste mohli v rámci svých webových stránek křížově propagovat (prostřednictvím interních odkazů).

Tyto stránky kategorií a podkategorií lze také použít pro placené vyhledávání, jako jsou PPC reklamy Google Ads nebo Shopping Ads, kde relevance cílové stránky určuje skóre kvality, které následně ovlivňuje cenu za kliknutí.

Propagujte své produkty

Merchandising se obvykle v obchodním kontextu zaměřuje na činnosti spojené s prezentací a prodejem produktů tak, aby byly atraktivní pro zákazníky. Merchandising zahrnuje aranžování produktů v obchodě tak, aby byly dobře viditelné a atraktivní pro zákazníky. To zahrnuje uspořádání výloh, výběr vhodných produktů pro prezentaci, vytváření tematických výstav a řízení skladových zásob.

V elektronickém obchodě představuje merchandising mnohem více možností propagace produktů.

Na stránce produktu můžete mít např:

  • Další produkty stejné značky.
  • Další produkty, které lidé také koupili.
  • Produkty, které se běžně kupují společně.
  • Podobné produkty od konkurenčních značek.

Na domovské stránce můžete zvýraznit "Nejlepší značky", aby si návštěvníci mohli váš web rychle spojit s renomovanými značkami.

Vytváření stránek o značkách je přirozený způsob optimalizace pro mnoho klíčových slov "značka + název produktu". Vaši obchodní partneři (výrobci, dovozci) mohou tyto stránky také využít k odkazům ze svých webových stránek.

Mnoho z nich má na stránkách sekce věnované "Distributorům", "Partnerům" nebo výzvám "Kde koupit".

Možná, že osoba, která si kupuje holicí strojek, by měla zájem také o čistící sadu? Prodáváte je?

Pokud ano, ujistěte se, že dáváte zákazníkům příležitosti ke křížovému prodeji těchto věcí a ujistěte se, že je to intuitivní s produktem, který si chtějí koupit. Když své produkty lépe propojíte, abyste zlepšili uživatelský zážitek, zvýšíte počet způsobů, jak vás vyhledávače najdou.

Je to výhra pro všechny - uživatelé najdou to, co hledají, a vy získáváte relevantní návštěvníky, u kterých je větší pravděpodobnost, že budou konvertovat. Rozšiřujte množství klíčových slov, což je pro SEO vždy dobré, protože budete mít několik dalších příležitostí, jak si udržet organickou návštěvnost. (Nikdy nevíte, kdy můžete přijít o pozici v první trojce pro vaše hlavní klíčové slovo).

Získejte více prodejů díky lepší organizaci stránek a lepšímu prodeji produktů

Při vytváření a správě webového elektronického obchodu je nezbytné brát v úvahu několik klíčových faktorů, které mohou ovlivnit úspěch prodeje a propagace konkrétních produktů. Rozhodnutí, jako je výběr dodavatelů, strategie sezónních akcí a další faktory, mají značný dopad na celkový výkon obchodu. V tomto procesu může být nápomocný tým s odbornými znalostmi v oblasti SEO a elektronického obchodování. Tým s těmito zkušenostmi vám pomůže zorientovat se v těchto klíčových aspektech, zejména v maximalizaci organického zviditelnění na základě analýzy toho, co zákazníci hledají. Díky této znalosti můžete optimalizovat obsah stránek tak, aby odpovídal potřebám a přání zákazníků, a tím vytvořit prostředí, které podporuje úspěšné nákupy a spokojenost zákazníků.

Práce, kterou zde odvedete, může přispět k zlepšené uživatelské zkušenosti či vyšší míře konverze. Kromě toho může určitá kategorie produktů nebo sezónní akce poskytnout typ obsahu, který by mohl získat odkazy. Nezapomeňte - čím vyšší pozice v Googlu získáte, tím větší je pravděpodobnost, že někdo, kdo hledá související obsah, najde vaše webové stránky.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

 

 

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Upgates
FastCentrik
Shoptet
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
ecomail
Mailchimp