Rychlost stránky a SEO

zrychlení webu
Rychlost stránek je jednou z nejdůležitějších součástí uživatelské zkušenosti a také jednou z nejdůležitějších součástí SEO. Jak zrychlit svůj web?

Ze studie Core Web Vitals společnosti Google vyplývá, že rychlost webových stránek a uživatelský zážitek jsou vzájemně propojeny. Pokud se webová stránka načítá příliš dlouho, uživatelé váš web opustí. To není nic nového.

Google již před lety uvedl, že pokud načítání webu trvá déle než 5 sekund, vede to k tomu, že 90 % uživatelů opustí váš web bez interakce s ním.

Takže i když se váš web umístí na vysokých pozicích v Googlu, pomalý web bude mít vliv na váš výkon. Proč? Protože s klesajícím uživatelským komfortem lidé opustí váš web, aniž by si koupili vaše produkty, přečetli si váš obsah nebo provedli jinou interakci.

Rychlost však zdaleka nemá jen dopad na uživatelský zážitek. Core Web Vitals jasně říkají, že rychlost je zásadním faktorem pro hodnocení vyhledávači.

Co jsou Core Web Vitals?

Core Web Vitals (CWV) je soubor metrik používaných k hodnocení uživatelské zkušenosti. Měří následující hodnoty pro uživatele počítačů i mobilních zařízení:

 • Rychlost načítání
 • Rychlost odezvy stránky
 • Vizuální stabilita

Hodnoty CWV byly zavedeny v roce 2020, aby poskytovaly metriky zaměřené na uživatele a reálné podmínky, které mohou SEO a majitelé webů používat k měření použitelnosti.

Core Web Vitals jsou klíčové ukazatele výkonu webových stránek, které Google používá pro hodnocení uživatelské zkušenosti na základě několika důležitých faktorů. Tyto ukazatele jsou měřeny pomocí metrik, které se zaměřují na rychlost načítání stránky, interaktivitu a stabilitu. Konkrétně se jedná o následující tři metriky:

 • Largest Contentful Paint (LCP): Měří, jak rychle se načítá největší obsah na stránce, jako například obrázky nebo textové bloky.
 • First Input Delay (FID): Měří, jak rychle stránka reaguje na první interakci uživatele, například kliknutí na odkaz nebo tlačítko.
 • Cumulative Layout Shift (CLS): Měří, jak stabilní je rozvržení stránky při načítání. Tato metrika se zaměřuje na to, jak často dochází k posunu obsahu na stránce, což může být frustrující pro uživatele.

Google považuje Core Web Vitals za důležité faktory pro zlepšení uživatelské zkušenosti na webových stránkách a hodnotí je jako součást svého algoritmu pro hodnocení kvality stránek. Core web vitals jsou nezbytnou součástí optimalizace pro vyhledávače – SEO. Weboví vývojáři by měli věnovat pozornost těmto metrikám a snažit se je optimalizovat pro co nejlepší uživatelskou zkušenost.

Pochopení zážitku ze stránky

Zkušenost se stránkou - která zahrnuje Core Web Vitals - je hodnotící signál, který Google používá k pochopení toho, "jak uživatelé vnímají zkušenost s interakcí s webovou stránkou".

Cílem vyhledávače je nabízet co nejlepší výsledky vyhledávacích dotazů. Pokud je web pomalý, není responzivní nebo přístupný a nefunguje dobře na mobilních zařízeních, nemusí být jeho výsledek nejlepší.

Zkušenost se stránkou tvoří více signálů, včetně:

 • Core Web Vitals
 • Přátelskost pro mobilní zařízení
 • HTTPS

Přestože je prostředí na stránce důležité, Google se snaží hodnotit stránky s nejlepšími informacemi celkově, i když je prostředí na stránce nevyhovující. Skvělý zážitek ze stránky nepřeváží nad tím, že má stránka skvělý obsah. Nicméně v případech, kdy existuje mnoho stránek, které si mohou být podobné svou relevancí, může být zkušenost se stránkou pro viditelnost ve vyhledávání mnohem důležitější.

Jak rychlost stránky zapadá do zážitku ze stránky a SEO

Z prohlášení společnosti Google o zkušenosti se stránkami vyplývá, že pokud je vše ostatní stejné, může zkušenost se stránkami zlepšit viditelnost ve výsledcích vyhledávání. Ačkoli tedy zkušenost se stránkami rozhodně není jedinou věcí, na kterou se chcete zaměřit, je to další prvek, který můžete ovlivnit, abyste zlepšili viditelnost svých stránek ve výsledcích vyhledávání.

Rychlost stránky je významným prvkem, protože silně zasahuje do Core Web Vitals a zlepší všechny tři její složky. Chcete-li najít oblasti, které je třeba zlepšit, požijte skvělý bezplatný nástroj PageSpeed Insights od Googlu.

Zde je několik způsobů, jak odstranit problémy s rychlostí stránek

1. Zmenšete velikost kódu

Můžete optimalizovat CSS, JavaScript a HTML. S minimalizací kódování vám mohou pomoci různé nástroje, například HTMLMinifier, CSSNano a UglifyJS.

2. Odstraňte nepoužívané kódování

Pokud máte nepoužívaný kód JavaScript nebo CSS, odstraňte jej. Každý malý kousek pomůže snížit velikost souboru a zrychlit váš web.

3. Ukládání do mezipaměti

Instalace mezipaměti na úrovni aplikace může pomoci. WordPress a většina dalších CMS mají cachovací pluginy, které sníží zatížení databáze webu a mohou výrazně zlepšit CWV.

4. Optimalizujte videa a obrázky

Důležitou součástí LCP jsou obrázky a videa. Nejlepší je všechny soubory obrázků a videí komprimovat. Pokud jsou vaše obrázky nebo videa velké, zvažte možnost využití sítě pro doručování obsahu CDN nebo hostingu třetí strany.

5. Používejte líné načítání

Jedním ze způsobů, jak zlepšit načítání webu s velkým množstvím obrázků, je asynchronní načítání, nazývané také líné načítání, které pomůže urychlit první vykreslení webu.

6. Použijte síť pro doručování obsahu

Obrázky, videa, CSS, JavaScript nebo jakékoli statické soubory se doporučuje umístit do sítě pro doručování obsahu (CDN).

Síť CDN je mimořádně optimalizovaná síť se servery po celém světě, která hostuje vaše soubory, zvyšuje rychlost doručování a snižuje zatížení serveru webu.

7. Snížení počtu přesměrování

Vaše stránky mohou mít přesměrování, která jsou někdy nezbytná. Měli byste však odstranit všechny řetězce přesměrování, kdy jedna stránka přesměrovává na jinou, která přesměrovává dál, protože to ovlivňuje rychlost vašeho webu.

8. Proveďte audit svých zásuvných modulů

Pokud používáte populární CMS, není neobvyklé, že máte nainstalovány desítky pluginů. Měli byste všechny tyto zásuvné moduly zkontrolovat a nahradit ty, které se nepoužívají nebo je lze nahradit jedním zásuvným modulem.

9. Upgradujte svůj hosting

A konečně, pokud jste udělali vše ostatní a rychlost stránek se nezlepšuje, možná budete chtít upgradovat hosting. Některé hostingy mají pomalé starší systémy, ale většina z nich vám umožní přidat více paměti RAM abyste zlepšili rychlost stránek, pokud provoz způsobuje, že server vázne. Pokud používáte server Apache nebo Nginx, můžete si na server nainstalovat modul PageSpeed. Výhodou tohoto modulu je, že pracuje na úrovni serveru a zlepšuje rychlost.

Tipy pro další zlepšení rychlosti stránek

Kromě toho, že se zaměříte pouze na rychlost, můžete zlepšit zážitek ze stránky pomocí níže uvedených tipů.

Přizpůsobení pro mobilní zařízení 

V roce 2023 musí být vaše stránky přívětivé pro mobilní zařízení. Neexistuje žádná výmluva pro to, abyste na svých stránkách nepoužili responzivní design, který zlepší uživatelský zážitek. Pokud se budete řídit výše uvedenými tipy pro rychlost, zlepšíte i rychlost mobilních stránek.

Nakonec zvažte následující:

 • Odstranění nebo omezení vyskakovacích oken.
 • Vytvářejte obsah vhodný pro mobilní zařízení s krátkými odstavci.

Bezpečné prohlížení

Bezpečné a zabezpečené prohlížení jsou dva prvky webu, které byste již měli nabízet. Je nutné:

 • Provozovat zabezpečený web pomocí protokolu HTTPS
 • Provádět bezpečnostní kontroly webu
 • Prověřovat všechny nahrávky na webu na přítomnost škodlivého kódu, malwaru, virů a dalších potenciálních zdrojů problémů.

Nezbytné je také rutinní monitorování. Pokud je váš web ohrožen, bude rychle označen Googlem což způsobí, že mnoho potenciálních návštěvníků web zcela opustí.

Nevtíravé reklamy

Reklamy a vyskakovací okna nikdy neprospívají uživatelskému zážitku, ale mohou být nezbytné pro generování příjmů nebo přidávání odběratelů newsletteru. Přesto se je vždy snažte omezit na nejnutnější míru. Mobilní zařízení mají omezený prostor na obrazovce, a pokud má váš web mnoho vyskakovacích oken a reklam, může to ztížit nebo znemožnit interakci s webem a vytvořit špatný zážitek ze stránky.

Přezkoumejte reklamní sítě

Pokud web zobrazuje reklamy, je třeba zvážit další prvek dopadu na zážitek ze stránky.

Reklamní sítě budou vyžadovat, abyste na web umístili kód pro zobrazování reklam, ale pokud se síť načítá pomalu, způsobí to výrazný pokles rychlosti stránky.

Měli byste provést revizi:

 • Reklamních sítí a jich dopadu na rychlost vaší stránky.
 • Všech zásuvných modulů nebo prvků třetích stran na vašem webu, které jsou mimo vaši kontrolu.

Pokud reklamní síť, skript nebo služba ovlivňuje rychlost webu, poškodí to zážitek ze stránky.

Závěr

Ačkoli dopad rychlosti stránky na SEO by neměl být jedinou věcí, na kterou se zaměřit, jedná se o nedílnou součást optimalizace, kterou máte většinou pod kontrolou.

Použijete-li jako vodítko Core Web Vitals, měla by se rychlost vašeho webu a zážitek ze stránky zlepšit spolu s potenciálním zvýšením hodnocení.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Upgates
FastCentrik
Shoptet
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
ecomail
Mailchimp