Strategie pro optimalizaci místních vyhledávacích výrazů

digitální marketing
Vyplatí se vytvářet samostatné vstupní stránky pro různé lokality? To se dozvíte v tomto článku.

Vstupním stránkám pro lokality se nedostává dostatečného respektu. Ačkoli mohou působit jako nepodstatná část vašeho online marketingu, jsou ve skutečnosti klíčovým prvkem pro zlepšení vašeho SEO a přilákání potenciálních zákazníků. Zde se podíváme na to, jak efektivně využít stránky s umístěním pro optimalizaci vašeho online podnikání.

Účel stránky s polohou

Je zásadní si uvědomit, že stránky s polohou mají různé účely a nejsou jen náhodným obsahem. Pro prodejce existují čtyři hlavní typy těchto stránek:

 • Stránka s detailem umístění: Tato stránka představuje fyzické umístění vašeho podniku a obsahuje základní informace jako název, adresa, telefonní číslo a pracovní doba. Můžete zde také vložit mapu Google, která pomůže zákazníkům najít vaše místo.
 • Stránka umístění služby/oddělení: Pokud vaše firma nabízí různé služby nebo má různá oddělení, může být užitečné mít stránky, které se věnují konkrétním službám nebo oddělením na vašem fyzickém místě. To pomůže zákazníkům rychle najít informace, které hledají.
 • Stránka města: Stránka, která představuje město, ve kterém se nachází vaše firma, může poskytnout užitečné informace o okolí a událostech v dané lokalitě.
 • Stránka státu: Pokud máte více provozoven v různých státech, může být užitečné vytvořit stránky pro každý stát, abyste lépe oslovili zákazníky v různých oblastech.

Optimalizace obsahu stránek

Ačkoli se někdy může zdát lákavé vytvořit jednotné texty obsahu pro všechny stránky s umístěním a zapomenout na ně, není to správná cesta. Každá stránka by měla mít unikátní obsah, který je relevantní pro danou lokalitu nebo službu. To zahrnuje klíčová slova a informace, které by mohly zajímat místní zákazníky.

Výzva k akci

Nepodceňujte výzvu k akci na stránkách s polohou. Pokud máte nějakou konkrétní akci nebo nabídku pro místní zákazníky, neváhejte ji sdělit na těchto stránkách. To může motivovat lidi k tomu, aby se stali vašimi zákazníky.

Místní SEO a Google

Při vytváření stránek s umístěním byste měli také brát v úvahu potřeby Google. Důležité je:

 • Klíčová slova: Použijte relevantní klíčová slova související s lokalitou a vaším oborem, abyste se objevili ve výsledcích vyhledávání.
 • Firemní profil Google: Zkontrolujte, zda je váš Firemní profil Google kompletní a aktuální, a získávejte recenze od spokojených zákazníků.
 • Místní organické stránky výsledků vyhledávání (SERP): Snažte se dostat na vrcholné pozice v místních organických výsledcích vyhledávání, které se zobrazují pod/nad Místními balíčky.

 

Proč jsou Lokální stránky důležité pro SEO?

Navzdory své jednoduchosti mohou lokální stránky hrát v SEO velkou roli. Existují dva základní typy vyhledávacích dotazů, pro které jsou tyto stránky šité na míru:

Dotazy na značku

Jedná se o pravděpodobně nejdůležitější dotazy, na které se zobrazují v Googlu.

Když se uživatel dotazuje na „Mc Donalds“, „nejbližší Mc Donalds“ nebo „Mc Donalds Brno“, Google obvykle chce zobrazit stránku s polohou této značky.

Pokud nemáte stránku pro konkrétní lokalitu, může Google zobrazit vaši domovskou stránku, stránku města v okolí nebo třeba stránku webu třetí strany, jako je místní katalog firem, který používá název vaší značky a navíc lokalitu pro účely SEO.

A samozřejmě existují nejrůznější související dotazy, jako například "pracovní doba Mc Donalds ", "adresa Mc Donalds " atd.

Místní dotazy, které se netýkají značky

Jedná se o dotazy, na které můžete přilákat potenciální zákazníky, kteří o vás možná nikdy neslyšeli - nebo si na vás pro konkrétní dotaz nevzpomněli.

Zvažte dotazy typu [burger], [burger v mé blízkosti], [nejlepší burger v Brně] atd. Podniky s jednou provozovnou se na tyto dotazy mohou často umístit jen díky své domovské stránce, která v podstatě funguje jako stránka s polohou.

Podniky s více lokalitami však obvykle potřebují stránku pro danou lokalitu, aby se na tyto hodnotné dotazy umístily v organických výsledcích.

Odkazy

Mimo domovskou stránku jsou stránky s lokalitami obvykle nejlepším zdrojem externích odkazů webu. Odkazují na ně četné adresáře místních podniků (tzv. "místní citace") a mají tendenci časem hromadit zpětné odkazy z místních médií a dalších webů.

Ty pak mohou šířit odkazovou sílu po celém webu.

Jak ovlivňují lokální stránky hodnocení v balíčku Local Pack?

To je poměrně jednoduché. Pokud máte firemní profil Google (GBP), jeho propojení se stránkou umístění pro oblast, ve které se snažíte získat pozici, je rozhodujícím faktorem hodnocení pro místní balíčky.

Provedl jsem spoustu testů, kdy jsme změnili odkaz na stránku, která se nezaměřovala na město, v němž jsme se chtěli umístit, a umístění v Local Packu tím utrpělo. Když jsme ho změnili zpět, hodnocení se obnovilo.

Je důležité si uvědomit, že vaše domovská stránka může mít pro danou lokalitu větší vliv než stránka s lokalitou, takže budete chtít vyzkoušet, která z nich funguje lépe pro GBP.

A jak bylo zmíněno výše, mít stránku pro danou oblast služeb vám může pomoci získat pozici na dotazy pro tyto oblasti služeb.

Jaké jsou základní prvky dobře optimalizované lokální stránky

Název vaší provozovny, adresa, telefonní číslo a provozní doba. Ujistěte se, že název a všechny další informace, které na této stránce používáte, odpovídají informacím vaší firmy ve firemním profilu Google.

V loňském roce jsme prozkoumali 100 000 výsledků vyhledávání SERP a zjistili jsme, že stránky na stránkách místních katalogů, které se přesně shodují s názvem podniku a dalšími informacemi na příslušných GBP, mají tendenci překonávat stránky, které mají částečnou nebo žádnou shodu.

Strukturování dat

Označte všechny prvky NAP ve schématu LocalBusiness. Existuje řada schémat specifických obchodních kategorií, takže pokud existuje něco cílenějšího pro vaši firmu, budete to chtít použít.

A nezapomeňte na drobečkové odkazy na nadřazené adresy URL města/státu označené pomocí schématu Breadcrumb.

Používejte cílená metadata

Značka title a H1 stránky by měly v ideálním případě cílit na název a umístění podniku (např. "Mc Donalds Brno").

Určitě můžete vyzkoušet přidání dalšího cílení, abyste zjistili, jak ovlivní výkon (např. " Mc Donalds v Brně ", " Mc Donalds Náměstí svobody Brno ").

Z našeho výzkumu vyplývá, že mimo cílovou kategorii (např. "jídlo") je město nejdůležitějším prvkem, který je třeba zahrnout do titulku pro vyhledávání "blízko mě".

Zdá se, že použití slova "blízko" pomáhá, ale jen okrajově. Přesto 1-2 % kliknutí navíc nemohou uškodit, ne?

Nehmotné prvky angažovanosti

"Zapojení" je jedním z nejasnějších z mnoha nejasných faktorů SEO.

Zamyslete se tedy nad tím, co dalšího může potenciální zákazník potřebovat, aby považoval stránku s polohou za užitečnou.

Výzvy k akci (CTA), jako je například možnost objednat si něco online apod. pravděpodobně vysílají pozitivní signály společnosti Google o užitečnosti stránky s lokalitou.

Pokročilé SEO pro stránky s polohou

Zde je několik věcí, které se nám časem osvědčily. Váš postup se samozřejmě může lišit:

Optimalizovaný text

Je naprosto v pořádku začít se základním blokem textu s vyhledáním a nahrazením názvu lokality/města, který vysvětluje, co vaše firma nabízí.

Je to relativně levné a snadné a vždy se můžete později vrátit a text aktualizovat. Než na to vynaložíte více času nebo peněz, vyzkoušejte, co vám to přinese.

Přesto máme tendenci vidět, že cílenější text překonává případy použití stejného textu na každé stránce. Vzpomínám si, jak se web jednoho klienta půl roku nepohnul v hodnocení, dokud jsme neaktualizovali texty na stránkách s lokalitou tak, aby byly jedinečné.

Stejně jako u všeho v SEO, zkuste to otestovat v malém měřítku, než provedete větší investici.

Snad to není třeba zdůrazňovat, ale řeknu to: používání frází relevantních k tématu, na které se zaměřujete nemůže uškodit.

Některým podnikům může také prospět, když do textu přidáte "body zájmu" (tzv. "POI"). Lidé například často vyhledávají hotely s modifikátory jako "poblíž letiště".

Přidáním těchto frází a bodů zájmu na stránky o poloze tak můžete zvýšit relevanci stránky pro tyto dotazy a zároveň zlepšit relevanci pro cílové  klíčové slovo.

Odkaz na blízké lokality

Podniky s více pobočkami by měly na svých stránkách s lokalitami odkazovat na blízké pobočky (vzdálenost záleží na tom, co považujete pro zákazníky za nejlepší).

Kromě pohodlí zákazníků k tomu existují dva dobré důvody:

 • Čím více provozoven máte, tím je pro Googlebot těžší je najít, takže odkazování na ně z těchto stránek vytváří pro Googlebot více důvodů, proč je procházet.
 • Přidáním názvů dalších lokalit do textu stránky s lokalitou může být pro Google relevantnější. Například pokud je na stránce "Mc Donalds Brno" odkaz na " Mc Donalds Břeclav ", může výraz "Mc Donalds" poskytnout Googlu větší důvěru ohledně lokality Brno, protože Břeclav je blízké město.

Používejte tematicky relevantní obrázky a videa

Protože tyto lokální stránky nemají ze začátku žádný respekt, často se spouštějí pouze s textem. Zjistili jsme však, že u některých oborů může pouhé přidání relevantních obrázků na stránky pomoci se zlepšením hodnocení.

Pokud máte například školu pro řidiče nákladních automobilů, zvažte přidání obrázku osoby řídící nákladní automobil. Pokud jste restaurace, přidejte třeba několik snímků provozovny.

Dobrým pravidlem je podívat se na nejlépe umístěné stránky v Local Pack pro váš dotaz a ujistit se, že máte stejně dobré, ne-li lepší obrázky a/nebo videa na své lokální stránce. Použijte rozhraní Google Vision API, abyste se ujistili, že rozumí tomu, čeho se váš obrázek týká.

Přidejte místní recenze

Přidání kanálu s recenzemi zákazníků na tyto stránky, zejména pokud jsou recenze z cílové oblasti stránky, může často zlepšit výkon.

Jedna z mých teorií je, že pravidelně aktualizovaný kanál s recenzemi dává Googlu dobrý důvod stránku často navštěvovat a upřednostňovat ji.

Než tento postup zavedete, nezapomeňte se seznámit s příručkou společnosti Google k uživatelským recenzím a jejími pravidly pro označování "samoúčelných" recenzí.

Mezi další položky, které by mohly mít smysl na vašich stránkách o poloze a zvýšit angažovanost, patří např:

 • Informace o cenách (samozřejmě označené pomocí schématu Cena).
 • Informace o poskytovaných zárukách.
 • Sociální důkaz a signály důvěry, jako jsou různé certifikáty a pod.

Využití údajů Google Merchant Center ke zvýšení konverzí

Pokud provozujete reklamy s výpisem produktů (PLA), pravděpodobně máte v Google Merchant Center spoustu dat, která vám mohou napovědět, jak zlepšit konverze na stránkách s umístěním.

Zkontrolujte své centrum Google Merchant Center (GMC) a zjistěte, které produkty mají nejvyšší počet zobrazení a míru prokliku (CTR), když jsou spojeny s vašimi PLA v SERP. Tyto produkty by měly být uvedeny na příslušné stránce lokality.

Jak tvořit nejlepší lokální stránky

Podívejte se, jaký typ obsahu si pro daný typ dotazu vede nejlépe, a vytvořte lepší stránku. Přiznejme si to: pokud jde o stránky o poloze, je laťka poměrně nízko.

Stránky vytvářejte pouze tehdy, když je zřejmý místní záměr. "Místní záměr" lze určit podle toho, kolik % výsledků SERP má "místní" obsah (např. balíčky místních služeb, města nebo státy v názvech, doporučená nebo související vyhledávání atd.)

Pro dotaz s relativně nízkým místním záměrem nepotřebujete lokální stránku. Než tedy začnete investovat velké prostředky do vytváření lokálních stránek, zkontrolujte nejprve místní záměr. Mohlo by vám to ušetřit spoustu času a peněz.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Upgates
FastCentrik
Shoptet
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
ecomail
Mailchimp